APS-4R0ELL561MHB5S
DigiKey Part Number
565-3035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APS-4R0ELL561MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V TH
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 10mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.23 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
560 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm