CS28-02W220-05-1X
DigiKey Part Number
2603-CS28-02W220-05-1X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS28-02W220-05-1X
Description
SPEAKER 8OHM 0.5W TOP PORT 103DB
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 0.5 W 1.76 kHz ~ 10 kHz Top Round
EDA/CAD Models
CS28-02W220-05-1X Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Rated
0.5 W
Packaging
Tray
Power - Max
1 W
Part Status
Active
Port Location
Top
Technology
Magnetic
Shape
Round
Type
General Purpose
Material - Cone
Polyethylenimine (PEI)
Frequency Range
1.76 kHz ~ 10 kHz
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency - Self Resonant
2.2kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Impedance
8 Ohms
Termination
Wire Leads with Connector
Efficiency - dBA
103.00
Size / Dimension
1.102" Dia (28.00mm)
Efficiency - Testing
500mW/100mm
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)