LIC0613Q3R8106
DigiKey Part Number
4688-LIC0613Q3R8106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LIC0613Q3R8106
Description
CAP LITHIUM HYB 10F 3.8V 6.3*13
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 1.5Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm @ 1kHz