CHM-5R5L474R-TW
DigiKey Part Number
4688-CHM-5R5L474R-TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHM-5R5L474R-TW
Description
5.5V 0.47F 18*9*16 T/L EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial 360mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.453" (11.50mm)
Capacitance
0.47 F
Size / Dimension
0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 1kHz