CH3R6105HF-ZJ
DigiKey Part Number
4688-CH3R6105HF-ZJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CH3R6105HF-ZJ
Description
CAP 1.0F -20% +80% 3.6V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 3.6 V Axial, Can - Horizontal 25Ohm @ 1kHz 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.748" Dia (19.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
3.6 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
25Ohm @ 1kHz