CB5R5474HF-ZJP
DigiKey Part Number
4688-CB5R5474HF-ZJP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB5R5474HF-ZJP
Description
CAP 0.47F -20% +80% 5.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Axial, Can - Horizontal 50Ohm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
CDA (Zhifengwei Technology)
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bag
Package / Case
Axial, Can - Horizontal
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
0.47 F
Size / Dimension
0.531" Dia (13.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.51mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
50Ohm @ 1kHz