RM12F2052CT
DigiKey Part Number
4713-RM12F2052CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-RM12F2052CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-RM12F2052CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM12F2052CT
Description
RES1206 1% 20.5K OHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20.5 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)