PTS526SP15SMTR2 LFS is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for PTS526SP15SMTR2 LFS is not available
PTS526SP15SMTR2 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS526SP15SMTR2LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS526SP15SMTR2 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
PTS526SP15SMTR2 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
1.50mm
Termination Style
Gull Wing
Outline
5.20mm x 5.20mm
Operating Force
320gf
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm