JS203011JCQN
JS203011JCQN
JS203011JCQN
DigiKey Part Number
CKN10725TR-ND - Tape & Reel (TR)
CKN10725CT-ND - Cut Tape (CT)
CKN10725DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JS203011JCQN
Description
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 6V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slide Switch DP3T Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JS203011JCQN Models
Category
Actuator Length
2.00mm
Manufacturer
C&K
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Silver
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
J Lead
Circuit
DP3T
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Timing
Not Specified
Actuator Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Switch Function
On-On-On
Switch Travel
2.00mm
Current Rating (Amps)
300mA (DC)
Electrical Life
5,000 Cycles
Voltage Rating - DC
6 V