ATP19SL3712B0SA03Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
E-Switch
In Stock: 310
Datasheet
Pushbutton Switch SPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
ATP19-SL3-712-B0SA-03Q
ATP19-SL3-712-B0SA-03Q
ATP19SL3712B0SA03Q
DigiKey Part Number
CKN12208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATP19SL3712B0SA03Q
Description
SWITCH ANTI-VANDAL 19MM SEALED S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATP19SL3712B0SA03Q Models
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Silver
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Blue
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V