PEWF2726F4L00Q9
DigiKey Part Number
4506-PEWF2726F4L00Q9TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-PEWF2726F4L00Q9CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-PEWF2726F4L00Q9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEWF2726F4L00Q9
Description
0.004 OHMS 1% 4W 50PPM/C
Detailed Description
4 mOhms ±1% 4W Chip Resistor Strip, C Bend Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.132" (3.35mm)