PEWF2726F2L00A9
DigiKey Part Number
4506-PEWF2726F2L00A9TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-PEWF2726F2L00A9CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-PEWF2726F2L00A9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEWF2726F2L00A9
Description
0.002 OHMS 1% 6W 75PPM/C
Detailed Description
2 mOhms ±1% 6W Chip Resistor Strip, C Bend Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.137" (3.48mm)