PEWF2726F1L00A9
DigiKey Part Number
4506-PEWF2726F1L00A9TR-ND - Tape & Reel (TR)
4506-PEWF2726F1L00A9CT-ND - Cut Tape (CT)
4506-PEWF2726F1L00A9DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEWF2726F1L00A9
Description
0.001 OHMS 1% 7W 75PPM/C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mOhms ±1% 7W Chip Resistor Strip, C Bend Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Strip, C Bend
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.272" L x 0.260" W (6.90mm x 6.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.167" (4.25mm)