ARCS6918FL100A9
DigiKey Part Number
4506-ARCS6918FL100A9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARCS6918FL100A9
Description
RES SHUNT 100 UOHM 1% 25W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µOhms ±1% 25W Shunt, Battery Specialized Resistor Metal Element 100ppm/°C Shunt Fixture, 52mm Pitch
Category
Composition
Metal Element
Manufacturer
C&B/RESI
Resistance
100 µOhms
Series
Tolerance
±1%
Packaging
Tray
Power (Watts)
25W
Part Status
Active
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Type
Shunt, Battery
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C
Applications
Automotive AEC-Q200
Mounting Type
Shunt Fixture, 52mm Pitch