MPI005R28LABL12
DigiKey Part Number
708-MPI005R28LABL12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI005R28LABL12
Description
SWITCH PB SPCO ILLUM BLU ALUM
Illumination Type, Color
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
24 V