BZH11/Z0000/10
DigiKey Part Number
708-2408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZH11/Z0000/10
Description
PWR ENT IN/OUT IEC320-2-2F PNL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZH11/Z0000/10 Models
Category
Switch Features
Switch On-Off
Manufacturer
Bulgin
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder
Connector Style
IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 106.00mm x 34.40mm
Connector Type
Receptacle, Female Sockets; Receptacle, Male Blades
Panel Thickness
0.039" ~ 0.118" (1.00mm ~ 3.00mm)
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC