BVA01/Z0000/10
DigiKey Part Number
708-2399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVA01/Z0000/10
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BVA01/Z0000/10 Models
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Bulgin
Switch Features
Switch On-Off
Series
Accomodates a Fuse
Yes (Fuse Not Included)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Part Status
Active
Termination
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Connector Style
IEC 320-C14
Fuse Holder, Drawer
Fuse Holder
Connector Type
Receptacle, Male Blades - Module
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 33.00mm x 66.30mm
Current Rating - Appliance Inlet
10A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC