5962-8981001YA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Broadcom Limited
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 28
Image for 5962-8981001YA is not available
5962-8981001YA
DigiKey Part Number
5962-8981001YA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5962-8981001YA
Description
OPTOISO 1.5KV 1CH DARL 8-DIP BJ
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Optoisolator Darlington Output 1500VDC 1 Channel 8-DIP Butt Joint
Category
Voltage - Output (Max)
20V
Manufacturer
Current - Output / Channel
40mA
Packaging
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.4V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
10 mA
Number of Channels
1
Vce Saturation (Max)
110mV
Voltage - Isolation
1500VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Transfer Ratio (Min)
200% @ 5mA