SMCJ20CA
DigiKey Part Number
SMCJ20CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ20CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ20CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ20CA
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 46.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ20CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V