SMCJ14CA
DigiKey Part Number
SMCJ14CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ14CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ14CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ14CA
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23.2V Clamp 64.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ14CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
64.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V