SMBJ30CA-Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,245
Datasheet
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
Bourns SMxJ-Q Series Diodes | Digi-Key Daily
SMBJ30CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ30CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMBJ30CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMBJ30CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ30CA-Q
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ30CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A