SMAJ48A-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ48A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMAJ48A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMAJ48A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ48A-Q
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 5.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ48A-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.2A