SMAJ10A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
17V Clamp 23.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
SMAJ10A-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ10A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ10A-Q
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V