SDR0604-100ML
DigiKey Part Number
118-SDR0604-100MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SDR0604-100MLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SDR0604-100MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDR0604-100ML
Description
FIXED IND 10UH 1.45A 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.45 A 100mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SDR0604-100ML Models
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Series
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
23MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
2A