PVG3A204C01R00
DigiKey Part Number
490-2651-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2651-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2651-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG3A204C01R00
Description
TRIMMER 200KOHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
200 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Tolerance
±20%