MF-SMHT300-2
DigiKey Part Number
118-MF-SMHT300-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-SMHT300-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-SMHT300-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-SMHT300-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 3.0A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 3 A Ih Surface Mount 2-SMD
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
24 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
83 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Max
16V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Package / Case
2-SMD
Current - Trip (It)
6 A
Size / Dimension
0.344" L x 0.264" W (8.75mm x 6.71mm)
Current - Max
100 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)