MF-RG1000-0
DigiKey Part Number
118-MF-RG1000-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-RG1000-0
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 10 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-RG1000-0 Models
Category
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
10.2 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Bag
Qualification
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 A
Height - Seated (Max)
0.854" (21.70mm)
Current - Trip (It)
17 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
100 A
Approval Agency
cURus
Time to Trip
6 s
Base Product Number
Resistance - Initial (Ri) (Min)
4 mOhms