MF-NSMF075/8X-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF075/8X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF075/8X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF075/8X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF075/8X-2
Description
FUSE RESET PPTC 1206 0.75A/8V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 8V 750 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
90 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
350 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
8V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
100 A