MF-NSMF050/24X-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF050/24X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF050/24X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF050/24X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF050/24X-2
Description
FUSE RESET PPTC 1206 0.50A/24V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 500 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
750 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
100 A