MF-NSMF035/30X-2
DigiKey Part Number
118-MF-NSMF035/30X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-NSMF035/30X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-NSMF035/30X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-NSMF035/30X-2
Description
FUSE RESET PPTC 1206 0.35A/30V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 350 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
300 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.4 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
350 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
750 mA
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
60 A