MF-MSMF200/16X-2
DigiKey Part Number
118-MF-MSMF200/16X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-MSMF200/16X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-MSMF200/16X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF200/16X-2
Description
1812 RESETTABLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
70 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
3.5 A
Approval Agency
cUR, cURus, TUV
Current - Max
100 A