MF-MSMF075/30-2
DigiKey Part Number
MF-MSMF075/30-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-MSMF075/30-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-MSMF075/30-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-MSMF075/30-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 750MA 1812
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 750 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-MSMF075/30-2 Models
Category
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
450 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Grade
Automotive
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
750 mA
Thickness (Max)
0.033" (0.85mm)
Current - Trip (It)
1.5 A
Approval Agency
cURus, TUV
Time to Trip
200 ms
Base Product Number
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms