MF-ASML020/6-2
DigiKey Part Number
118-MF-ASML020/6-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MF-ASML020/6-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-MF-ASML020/6-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-ASML020/6-2
Description
PTC RESET FUSE 6V 200MA 0402
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 200 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-ASML020/6-2 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
100 mOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.6 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
6V
Package / Case
0402 (1005 Metric), Concave
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Max
50 A