CSM2F-6918-L050J02
DigiKey Part Number
118-CSM2F-6918-L050J02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSM2F-6918-L050J02
Description
SHUNTMETRIC 6918 L050 5% 50W TC5
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 µOhms ±5% 36W Shunt, Battery Specialized Resistor ±200ppm/°C Surface Mount
Category
Resistance
50 µOhms
Manufacturer
Bourns Inc.
Tolerance
±5%
Series
Power (Watts)
36W
Packaging
Bag
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 170°C