CDSOD323-T36SC
DigiKey Part Number
CDSOD323-T36SCTR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOD323-T36SCCT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOD323-T36SCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOD323-T36SC
Description
TVS DIODE 36VWM 75VC SOD323
Detailed Description
75V (Typ) Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
CDSOD323-T36SC Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Capacitance @ Frequency
35pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
75V (Typ)
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)