CD214L-T24ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 9,597
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,773
Littelfuse Inc.
In Stock: 481
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
38.9V Clamp 77.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T24ALF
DigiKey Part Number
CD214L-T24ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T24ALF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T24ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V