CD214A-T78CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8,968
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,968
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
126V Clamp 3.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T78CALF
DigiKey Part Number
CD214A-T78CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T78CALF
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T78CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V