CD214A-T28ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 10,094
STMicroelectronics
In Stock: 3,980
STMicroelectronics
45.4V Clamp 8.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T28ALF
DigiKey Part Number
CD214A-T28ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T28ALF
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214A-T28ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V