39SB-1RB-103
39SB-1RB-103
39SB-1RB-103
DigiKey Part Number
39SB-1RB-103-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
39SB-1RB-103
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
39SB-1RB-103 Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Rotation
270°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Bushing Thread
1/4-28
Built in Switch
Rotary, SPST
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.512" Dia (13.00mm)