3252P-1-255LF
DigiKey Part Number
3252P-1-255LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3252P-1-255LF
Description
TRIMMER 2.5M OHM 0.75W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 MOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3252P-1-255LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
2.5 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.220" Face (12.70mm x 5.59mm)
Tolerance
±10%