3252L-1-104LF
DigiKey Part Number
3252L-1-104LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3252L-1-104LF
Description
TRIMMER 100K OHM 0.75W WIRE LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.75W, 3/4W Wire Leads Chassis Mount Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3252L-1-104LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Resistance
100 kOhms
Termination Style
Wire Leads
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.500" x 0.187" Face (12.70mm x 4.75mm)
Tolerance
±10%