PM5R3-BCW20.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for PM5R3-BCW20.0 is not available
PM5R3-BCW20.0
DigiKey Part Number
PM5R3-BCW20.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5R3-BCW20.0
Description
LED PNL IND GRN/RED DIFF 5MM LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Red Diffused 40° 2.1V Green, 2V Red 30mA Green, 30mA Red Wire Leads - 20" (508.00mm)
EDA/CAD Models
PM5R3-BCW20.0 Models
Category
Current
30mA Green, 30mA Red
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
35mcd Green, 35mcd Red
Lamp Color
Green, Red
Wavelength - Peak
568nm Green, 625nm Red
Lens Color
White
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 20" (508.00mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2.1V Green, 2V Red