PM5-B5G3.4V
DigiKey Part Number
492-1386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5-B5G3.4V
Description
LED PNL IND GRN FRESNEL 5.10MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Fresnel 120° 3.4V 20mA Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM5-B5G3.4V Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.20" (5.08mm)
Packaging
Bag
Lens Size
5.10mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
576mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
525nm
Lens Color
Green
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Fresnel
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
IP67
Voltage
3.4V