VSUU-120-36
DigiKey Part Number
179-VSUU-120-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSUU-120-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 90 ~ 260 VAC, 130 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VSUU-120-36 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.54" H (127.0mm x 81.4mm x 39.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 260 VAC, 130 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Output 1
36V
Standard Number
55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
4 A