VOF-80B-12-C
DigiKey Part Number
179-VOF-80B-12-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-80B-12-C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.20" L x 2.44" W x 1.58" H (81.3mm x 62.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
6.7 A