VOF-100C-15-CNF is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 25
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 14
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
VOF-100C-15-CNF
DigiKey Part Number
179-VOF-100C-15-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-100C-15-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VOF-100C-15-CNF Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.15" L x 2.44" W x 1.57" H (80.0mm x 62.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output 1
6.66 A