VMS-180-24-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 100
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 80 ~ 264 VAC Input
CUI's High Density Medical VMS Series | Digi-Key Daily
VMS-180-24-1
DigiKey Part Number
VMS-180-24-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-180-24-1
Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-180-24-1 Models
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.2 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 0.75" H (101.6mm x 50.8mm x 19.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, EN, FCC, IEC, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
5 A