VMS-130-48-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-130-48-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-130-48-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 130W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-130-48-CNF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
PFC
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.60" L x 2.52" W x 1.36" H (91.4mm x 64.0mm x 34.5mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
2.7 A