VMS-130-48-BP
DigiKey Part Number
179-VMS-130-48-BP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-130-48-BP
Description
AC/DC CONVERTER 48V 130W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
VMS-130-48-BP Models
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
94%
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Baseplate, PFC
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.60" L x 2.00" W x 1.30" H (91.4mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
2.7 A