ULP40-1324
DigiKey Part Number
179-ULP40-1324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULP40-1324
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 390VDC Input
EDA/CAD Models
ULP40-1324 Models
Voltage - Isolation
4.242 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 0.75" H (76.2mm x 50.8mm x 19.1mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 390VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
1.67 A